TIMNA   COPPER   MINES

English  |  Hebrew  |  

דף הבית >> פרופיל החברה >> היסטוריה


מכרות נחושת תמנע - ההיסטוריה של המומחיות
 
 
 

25 ק"מ צפונית לאילת שוכנת תמנע. כאן, בלב הערבה, נמצא איזור עתיר עפרות נחושת ובו מכרות הנחושת הראשונים בהיסטוריה. משחר האנושות (כ-4000 לפני הספירה), שימש האיזור של תמנע למקור נחושת של מצרים הקדומה, המלך שלמה, רומאים וביזנטיים. לפי עדויות היסטוריות, כאן בתמנע אנשים למדו לראשונה איך להתיך עפרת נחושת לקבלת נחושת מתכתית.

לאחר קום מדינת ישראל, נוסדה ב-1951 חברה ממשלתית בשם מכרות נחושת תמנע כחלק ממחצבי ישראל בע"מ, במטרה לפתח מרבץ נחושת באזור. למרות הקרבה הגיאוגראפית בין המכרות הקדומים למכרות הנוכחיים, יש לזכור שהופק במכרות נחושת תמנע מרבץ שונה מן המרבץ שהופק בעבר הרחוק.

פרויקט תמנע היה מנושאי הפיתוח הראשונים בערבה. מרבץ הנחושת של תמנע נתגלה בשנת 1949. לאחר מספר שנים של סקר גיאולוגי ותכנון, הוחל בשנת 1955 בהקמת המפעל. באפריל 1959 הוחל בהפקת העפרות ועיבודן.

 

Polished malachite specimen

Rough Malachite

Polished Chrysocolla

תפעול המכרות

המפעל בתמנע היה מורכב ממכרות תת-קרקעיים ופתוחים, וממתקני השבחה לעיבוד העפרה הנכרית – לנחושת בצורת צמנט, שהיא אבקה המכילה כ-80% נחושת.

מרבץ הנחושת מופיע כשכבה בעובי 4-6 מטרים, בתכולת הנחושת 1.1-1.5% והינו מרבץ סדימנטארי – הנחושת מופיעה במינרלים כריזוקולה (סיליקאט הנחושת, CuSiO3∙2H2O) ומלכיט (פחמה בסיסית של נחושת, CuCO3∙Cu(OH)2), אשר תרמו את צבעם הירוק לסמל של החברה. תערובת של מינרלים אלה ידועה בשם "אבן אילת".

המכרות סיפקו עד 1.1 מיליוני טון עפרה לשנה, מחצית מכמות זו סיפקו מכרות תת-קרקעיים והיתרה סיפקו מכרות פתוחים. הופעלו 2 מנהרות שרות עיקריות באורך של כ-500 מטרים כל אחת, ובמרחק של כ-300 מטרים אחת מרעותה. ממנהרות השרות התפצלו מנהרות כרייה רבות שאורכן הכולל כ-50 ק"מ. כמו כן, הופעל פיר אנכי שתפקידו מקביל ל-2 מנהרות השרות.


הפיר הינו מתקן שרות שמטרתו לאפשר גישה לאזור הכרייה, לספק לאזור שירותים של הולכת עובדים ואספקה, ולהעלות את העפרה הנכרית אל מעל לפני הקרקע. למעשה הפיר הינו חור בקוטר של כ-5.5 מטרים, מצופה בטון. עומקו 270 מטרים מתחת לפני הקרקע וממנו מסתעפות מנהרות כרייה. הוא מצויד במגדל בגובה של כ-50 מטרים, שהינו המתקן המחזיק את מעליות העפרה והשירותים. מגדל הפיר בולט עדיין על רקע המישור הצחיח מצד ימין של כביש הערבה.

לחץ על התמונות מטה כדי לפתוח אותן בחלון חדש!

תפעול מתקני ההשבחה


השלבים העיקריים של עיבוד העפרות היו: גריסה, טחינה רטובה, מיצוי בעזרת חומצה גפרתית, שטיפה, חיזור ושיקוע בעזרת גרוטאות ברזל. התוצאה היא מוצר סופי בצורה של צמנט נחושת.

לתמנע היו 2 מתקנים ליצור חומצה גפרתית שסיפקו את החומצה הדרושה, בכמות עד 280 טון ליום.

בתמנע הפיקו 16000 טון צמנט נחושת מדי שנה. בהתחלה, כל התוצרת הייתה מיוצאת למפעלי התכה בחו"ל.

מכרות נחושת תמנע - מראה כללי - שנות 70

 
תמנע - כניסה למכרה תמנע - בריכות הסמכה
כורים בעבודה

ייצור גופרת נחושת וגופרת מנגן

בשנת 1971, בתמנע החלו בייצור גפרת נחושת מצמנט נחושת המופק כאן. כמו כן, החל מ-1975 הורחב המתקן לייצור גופרת נחושת להכנסת חומר גלם חדש – נחושת ממוחזרת מגרוטאות כגון כבלי חשמל.

בשנת 1978 תהליכי ההשבחה של העפרה הורחבו, והחלו בייצור של גופרת מנגן מכיוון שעפרות הנחושת המצויות באזור תמנע מכילות ערך מסוים של תחמוצות מנגן.

הפסקת פעולות הכרייה בתמנע

פעולות הכרייה בתמנע הופסקו בשנת 1985 כתוצאה מירידות במחירי הנחושת בשווקים העולמיים. כמו כן, עלויות הכרייה הלכו וגדלו עקב כך שרוב העפרה הופקה כבר במכרות תת-קרקעיים בעומקים רבים יותר. לאור הסיבות הללו המשך פעולות הכרייה נהיה לא כדאי.


מכרות נחושת תמנע בימינו

מאז 1985 ביססה החברה את פעילותה התעשייתית רק על חומרי גלם הנועדים למחזור, והפכה למפעל מחזור הפועל במספר מרכזי רווח. כיום, ייצור של גופרת נחושת בעלת דרגת ניקיון גבוהה מאוד הינו עיסוקה המרכזי של תמנע. כמו כן, משנת 1998 בתמנע מופעל מתקן למחזור אלומיניום מתכתי והפיכתו לגרגרי אלומיניום בעלי גדלים שונים. בשנת 2004 הוקם מפעל לייצור פחמת נחושת בסיסית, ובשנת 2001 נבנה בתמנע מתקן לייצור ומחזור של צורבים אמוניאקאליים המשמשים את תעשיית המעגלים המודפסים בישראל.

כיום, מכרות נחושת תמנע הינו מפעל מודרני המספק את המוצרים שלו ללקוחות בארץ ובחו"ל. התהליכים המופעלים בחברה הם תהליכים מקוריים וייחודיים אשר פותחו במעבדות החברה. החברה זכתה בהכרה ועידוד המשרד להגנת הסביבה הן בהכוונה ואישור לפינוי וקליטת תמיסות השיריים, והן בקבלת מענקי השקעה בגין הקמת מפעלי מחזור התורמים רבות למניעת זיהום הסביבה.

מכרות נחושת תמנע - מתקן ייצור גופרת נחושת - 2009


Go Back  Print  Send Page

 

מכרות נחושת תמנע בע"מ, דואר-נע אילות 8880200, ישראל
טל': 08-6374171   פקס: 08-6374174

timna@timna.co.il

תאריך עדכון אחרון של האתר: 07/01/2016

 

לייבסיטי - בניית אתרים